Jak wybierać agencję interaktywną?

Podejmując decyzję o wyborze agencji interaktywnej, która ma zająć się stworzeniem strony internetowej dla Twojej firmy na początku najważniejsze jest zapoznanie się z portfolio jej prac. Nie można kierować się wyłącznie ceną z nadzieją na to, że tańsza firma wykona serwis www o identycznej jakości jak ta droższa. Przejrzenie portfolio umożliwi ocenę czy projekty agencji są na satysfakcjonującym poziomie, który trafia w gusta klienta.

lapekDobrze jest zapoznać się również ze stronami internetowymi konkurentów żeby na ich podstawie sprecyzować własne potrzeby. Wykaz tych stron powinno się przedstawić agencji. Niezbędne jest naszkicowanie wstępnej struktury serwisu www tzn. spisu podstron jakie będą zawarte na stronie internetowej. W tym etapie prac można liczyć na pomoc agencji. Korzystnie jest zawczasu zatroszczyć się o napisanie treści do strony www, ponieważ standardowo nie należy to do obowiązków wykonawcy i bardzo często treści na stronę klient dostarcza w ostatnim momencie gdy serwis internetowy od strony technicznej jest już gotowy.

Bardzo właściwe jest przekazanie wykonawcy paru adresów serwisów www, które podobają się zleceniodawcy (jakichkolwiek, nie muszą być z identycznej branży) aby grafik miał pojęcie w jakim stylu projektować oprawę graficzną strony.

O ile strona ma bazować na systemie zarządzania treścią (CMS) to w uzasadnionych sytuacjach wskazane jest by był to CMS typu open source. W wyjątkowych przypadkach potrzebne jest napisanie CMS od podstaw dla specyficznego projektu, lecz jeśli agencja ulegnie rozwiązaniu to potencjalne modyfikacje takiego systemu będą dość problematyczne i kosztowne. Z kolei system zarządzania treścią typu open source bez większego trudu może być modyfikowany przez inną firmę.

O ile agencja ma za zadanie również zająć się rejestracją domeny i założeniem hostingu w imieniu klienta to absolutnie należy zwrócić baczną uwagę czy usługi te założone są na imienne dane klienta a nie agencji. Przypadek rejestracji tych usług w imieniu agencji jest zupełnie niedopuszczalny. Powinno się wymagać od wykonawcy dostarczenia wszystkich danych dostępowych, a w przypadku rozwiązania współpracy pozmieniać hasła.

Zmiany i poprawki są drażliwą kwestią podczas prac nad stroną www. Zmiany podczas budowy serwisu internetowego mogą prowadzić do zwielokrotnienia zakresu prac i są podstawą do aktualizacji ceny skalkulowanej dla innego nakładu prac.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *