Strony responsywne – objaśnienie pojęcia

Pewien czas temu furorę w branży tworzenia stron www robi określenie strony responsywnej. Mnóstwo zleceniodawców agencji interaktywnych zastanawia się co też kryje się pod tą zagadkową dla nich nazwą. Ogólnie tym mianem określamy stronę www, która przystosowuje sposób wyświetlania do urządzenia na którym jest oglądana.

Jednakże najpierw mały rys historyczny. Jako pierwsze rozwiązanie w kwestii wyświetlania witryn internetowych na telefonach powstała technologia WAP. Strony budowane w oparciu o nią pisane były w podobnym do HTML języku nazywanym WML. W tychże czasach szybkość przesyłu w sieciach GSM była słaba stąd też i te serwisy musiały być ograniczone względem klasycznych serwisów dla komputerów, w zasadzie składały się jedynie z tekstu. Serwis internetowy w technologii WAP musiał być niezależną witryną ale technologia ta nie zyskała sobie przewidywanej pozycji i szybko traciła na znaczeniu. Zastąpiły ją tzw. strony mobilne gdy tylko możliwości techniczne oraz rozwój szybkości przesyłu pozwoliły na wyświetlanie serwisów w HTML na ekranach telefonów. Nadal konieczne było tworzenie oddzielnego serwisu dla tychże urządzeń ponieważ wielkość ekranu telefonu była ciągle za niska by dobrze pokazać witrynę internetową zbudowaną dla komputerów. Serwer w chwili wywołania strony sprawdzał typ urządzenia i przełączał się na wyświetlanie strony mobilnej. Prawdziwą rewolucją okazało się wprowadzenie telefonów dużym dotykowym ekranem i uruchomienie sieci GSM nowej generacji mogących prędzej transferować dane.

ipadProgresywny rozwój technologii (wprowadzenie udoskonalonych standardów HTML5 oraz CSS3) umożliwił tworzenie witryn które potrafią dopasować sposób wyświetlania do wielkości ekranu na którym przeglądany jest serwis internetowy. Od tego czasu starcza jedna witryna www, z pojedynczym systemem administrowania zawartością, a strona sama dopasuje się do wielkości ekranu, w razie konieczności ograniczając wyświetlanie niektórych elementów. Uzyskuje się w ten sposób znaczny wzrost czytelności tekstu oraz użyteczności strony www Nie jest już potrzebne powiększanie oraz zmniejszanie kawałków strony na ekranie telefonu czy tabletu ponieważ strona sama wybierze sposób pokazywania dostosowany do wielkości ekranu. Tego typu strony internetowe nazywamy responsywnymi.

Korzyści z posiadania strony responsywnej są znaczące. Rosnąca liczba użytkowników przeglądających serwisy www na takich przyrządach powoduje konieczność przystosowania się do zasad rynku, a analizy dowodzą że użytkownicy ci szybko opuszczają strony nie dostosowane do ich urządzeń bo ich przeglądanie jest niewygodne. Cena zbudowania witryny w technologii responsywnej jest naturalnie wyższa niż strony klasycznej, jednak ciągle niższa niż koszt budowy samodzielnej witryny dla komputerów i oddzielnej dla urządzeń mobilnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pojęcia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *