Adres twej strony w Internecie

Domena to nic innego jak adres strony www, który wpisujesz w pasek adresowy przeglądarki. W ten sposób browser wie skąd pobrać witrynę, którą chcesz wyświetlić. Gdzie nabyć domenę? Zazwyczaj zajmie się tym firma wykonująca serwis internetowy, lecz warto wiedzieć, że domeny rejestruje się w centralnej bazie. W naszym kraju taki wykaz prowadzi Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) i to ona jeszcze kilka lat temu miała monopol na rejestrację domen. Obecnie możemy to zrobić u wielu pośredników co wcale nie oznacza, że domena jest przez to droższa – wręcz przeciwnie, to rejestracja w NASK jest droższa niż u pośredników.

komputerDomeny dzielimy na globalne i krajowe. Globalne mają końcówki .com, .edu czy .net. Państwowe kończą się końcówką symbolizującą dany kraj – np. .pl w Polsce, .fr we Francji czy .no w Norwegii (również USA ma swoją domenę krajową – .us). Domeny państwowe u nas dzieli się na kilka grup. Najwyżej jest najbardziej typowa z zakończeniem .pl. Ale mamy też domeny funkcjonalne i regionalne. Funkcjonalne to np. .sklep.pl, .biz.pl czy .info.pl. Domeny regionalne to domeny regionów oraz miast, np. mazowsze.pl, wroclaw.pl lub .bialystok.pl. Dla niektórych miast nie ma jednakże domen lokalnych gdyż ich dysponentem jest przykładowo miasto lub uczelnia wyższa. Do takich domen należy np. pszczyna.pl. Domeny możliwe do zarejestrowania, którymi dysponuje uczelnia to przykładowo .bielsko.pl.

Cena rejestracji domeny nie jest taka sama dla dowolnego rodzaju. Najwięcej kosztuje domena krajowa .pl, dalej domeny funkcjonalne, najmniejszy jest koszt rejestracji domeny regionalne. Ale koszty rejestracji są obecnie dość niskie, jeszcze parę lat temu domena .pl kosztowała 200 PLN netto, funkcjonalna 100, a regionalna 50 (i do tej pory takie są ich ceny w cenniku NASK).

Domeny rejestruje się w cyklu rocznym. Następnie trzeba przedłużyć ich aktywność. Konkurencja między rejestratorami pozwala zmniejszyć koszt pierwszego roku abonamentu. W przedłużeniu obowiązuje normalna cena (zależna od rejestratora). Zapominalstwo przy przedłużeniu domeny może znaczyć jej stratę, np. na rzecz handlarzy domenami, którzy chcą zarobić na jej sprzedaży. Należy też uważać na promocje za złotówkę lub gratisową domenę na rok. Zazwyczaj nie można jej transferować do innej firmy bez przedłużenia u poprzedniej.

Jeśli nie zajmujesz się rejestracją samodzielnie ustal na jaką osobę jest rejestrowana domena. Domenę powinno się zawsze rejestrować na właściciela strony www, lecz czasem zdarza się, że nieuczciwi wykonawcy rejestrują domenę na siebie aby uzależnić klienta od swej firmy. Praktyka ta nie jest standardem w branży i należy się wystrzegać takich firm.
Nazwa domeny jest też istotna gdy przychodzi do pozycjonowanie serwisu, z tego powodu iż Google uznaje, że skoro nazwa domeny zawiera słowa kluczowe wyszukiwania to treść serwisu (co najmniej w teorii) będzie bardziej trafna. Dlatego czasem lepiej zarejestrować domenę złożoną z fraz kluczowych niż uwzględniającą markę przedsiębiorstwa. Szczególnie jeżeli jest to firma internetowa, a nazwa firmy nie jest ogólnie znaną marką.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pojęcia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *