Publikacja strony www w Sieci

W teorii wszyscy mogą zamieścić swoją stronę www na prywatnym serwerze, jeśli tylko jest stale podłączony do sieci i ma zainstalowane oprogramowanie serwerowe.
W praktyce nie bywa to tak łatwe… Łącze powinno być błyskawiczne, serwer musi pracować bez przerwy (zabiją cię rachunki za prąd), a zarządzanie serwerem wcale nie jest łatwe. Z tego powodu praktycznie lepiej zamówić miejsce na serwerze w przedsiębiorstwie, które zajmuje się tym profesjonalnie. Ale zaraz, pewno zapytasz dlaczego od razu wykupić jeśli są bezpłatne hostingi? Pomyśl, że prowadzisz firmę, która ma wyglądać na poważną, lecz wynająłeś biuro w zamian za zamieszczenie czyichś reklam na ścianach. Poza tym każdy kontrahent odwiedzający Cię jest zmuszony oglądać jakąś reklamę. Zaufałbyś takiej firmie? Hosting nie kosztuje już tak dużo jak dawniej i każdy znajdzie ofertę dostosowaną do swoich wymagań.

Jak więc czytać oferty przedsiębiorstw hostingowych? Oprócz ceny tak naprawdę różnią się zaledwie paroma zmiennymi, wśród których najważniejsza jest jedna. Jedną z tych zmiennych jest wielkość powierzchni. Lecz niewielki serwis typu wizytówka nie zajmuje więcej niż kilka megabajtów. Trochę należy przeznaczyć na skrzynkę pocztową, ale i tu starcza 100-200 MB na użytkownika.

applePrawdopodobnie jednym z głównych elementem jest transfer, a więc jak dużo danych można przesyłać w obie strony serwera w jednostce czasu. Transfer podawany jest zawsze dla miesiąca w gigabajtach. Ilość ta jest podawana łącznie dla danych pobieranych i wysyłanych na serwer, oraz łącznie dla wszystkich usług wykorzystujących potencjał serwera, czyli stron internetowych, FTP oraz poczty. Jeżeli serwis jest niewielki i nie zawiera dużej ilości fotografii czy filmów to zapewne najwięcej ruchu będzie generować poczta. Lepsze jest konto o mniejszej pojemności, lecz z większym transferem aniżeli większe ale z mniejszym transferem.

W praktyce dla strony wizytówki można zacząć z najprostszym kontem hostingowym, bo niemal każdy dostawca pozwala na zmianę z tańszego planu hostingowego na wyższy. Skomplikowany serwis z dużym obciążeniem może potrzebować serwera dedykowanego, ale ten temat wykracza poza zakres tego tekstu.

Jest jeszcze jeden czynnik na jaki trzeba zwrócić uwagę wybierając dostawcę hostingu – jest to wiarygodność dostawcy. Nie wszyscy dysponują własną serwerownią, większość odsprzedaje tylko miejsce na obcych serwerach, często zagranicznych. Nie należy się tego obawiać, natomiast unikamy przysłowiowych firm krzaków nie podających pełnych danych adresowych. Stabilność usług jest bardzo ważna. Zawsze warto poszukać w sieci opinii na temat dostawcy hostingu, w której chcemy wykupić serwer. Oczywiście jeśli brak Ci czasu prościej zaufać doświadczeniu agencji tworzącej stronę internetową.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pojęcia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Publikacja strony www w Sieci

  1. Pingback: CMS – system zarządzania treścią | Porady webdeveloperskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *