CMS – system zarządzania treścią

Stereotypowy klient zlecający budowę swej pierwszej strony internetowej zazwyczaj ma wiele kłopotów z rozgryzieniem pełnej obcych mu terminów oferty większości agencji interaktywnych. Dość sporo tam określeń żargonowych, jak na przykład hosting albo content management system. Zadam sobie trud by w paru klarownych słowach wyjaśnić termin system zarządzania treścią.

System zarządzania treścią (CMS, po angielsku Content Management System) to działające na serwerze oprogramowanie upraszczające zarządzanie serwisem dla osób nie umiejących korzystać z języka HTML. Typowo jest napisane w języku PHP, aczkolwiek spotyka się również systemy zarządzania treścią zaprogramowane w odmiennych językach skryptowych jak np. Python. Program taki może być zaprojektowany od zera dla szczególnego typu serwisu, udostępniany odpłatnie (komercyjnie) albo bezpłatnie z rodzaju ”open source”. Bezpłatnie nie znaczy, że agencja zrobi witrynę w oparciu o taki system za darmo, jednak nie jest konieczne zakupienie licencji na system zarządzania treścią. Do najpopularniejszych systemów typu ”open source” zaliczają się Joomla, WordPress czy MODX. Są to stosunkowo bezpieczne rozwiązania ponieważ w pracach nad nimi biorą udział setki specjalistów rozrzuconych po całej kuli ziemskiej a każda luka jest wkrótce poprawiana. O uznaniu takiego oprogramowania świadczyć może fakt, iż na systemie WordPress działa kilkanaście procent WSZYSTKICH stron w Internecie.

Panel administracyjny pomaga w wykonywaniu szablonowych czynności związanych z utrzymaniem serwisu www jak na przykład dodawanie stron, edycja treści, tworzenie galerii itp. Po szybkim przeszkoleniu nawet laik może dać sobie radę z tego typu zadaniami. Co istotne nie jest wymagana wiedza o języku HTML ponieważ praca z tekstem w systemie zarządzania treścią odbywa się podobnie jak w typowych procesorze tekstów (uwzględniając fakt, że mamy dostęp tylko do minimalne opcje).

CMS to oprogramowanie zdecydowanie ułatwiające wykonywanie wszelkich aktualizacji na serwisie internetowym, nawet w przypadku podstawowej witryny szybciej jest zazwyczaj edytować ją mając do dyspozycji CMS’a.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pojęcia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *