Szata graficzna serwisu www

Zanim grafik przystąpi do pracy nad projektem serwisu www niezbędne jest ustalenie co strona ma zawierać. Będzie to oszczędność czasu zarówno zleceniodawcy, jak i projektanta, bo lepiej będzie poświęcić trochę czasu na przygotowanie briefu dla projektanta niż marnować kilka dni jego pracy (za które być może zapłacisz…). Bezwzględne minimum to struktura serwisu (pozycje menu głównego, a być może także podstrony drugiego poziomu), zawartość pierwszej strony (np. nowości, informacje o firmie, skrót z oferty itp.), opis stylu strony i kolorów.
laptopDobrze byłoby również przygotować materiały dla grafika, np.: logotyp (najlepiej jeśli będzie w wektorze) i fotografie (aczkolwiek jeśli ich nie posiadasz lub ich jakość pozostawia wiele do życzenia to można wykorzystać zdjęcia ze stocków, nie jest to tak kosztowne jak było jeszcze 10 lat temu, mam na myśli fotografie wizerunkowe).
Projekt graficzny jest jednym z najistotniejszych elementów budowy witryny. W skali ważności wyżej jest jedynie promocja, bo w końcu skądś ludzie muszą wiedzieć o istnieniu takiej strony. Jeśli jednak już ją znajdą, a strona wizualna jest robiona “na kolanie” (np. przez siostrzeńca lub geniusza od wszystkiego) to odwiedzający stwierdzą, że to niewiarygodna firma i poszukają innej. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, na drugie nie ma okazji.
Programiści będą wściekli za to co teraz napiszę, ale dla przeciętnego odbiorcy strony www dowolne subtelności pracy programistów (choć szanuję ich pracę) są całkowicie niedostrzegalne (nawet gdy są przebłyskami prawdziwego geniuszu), natomiast wszystkie niedoskonałości oprawy graficznej widać gołym okiem, dlatego nie warto na tym oszczędzać. Skrajność w drugą stronę także się nie kalkuluje. Projekt graficzny powinien być miły dla oka, ale funkcjonalny, nie przeładowany nic nie wnoszącymi elementami. Do takich z pewnością zalicza się Flash. To te wszystkie animacje, przez niektórych (ze względów historycznych) nazywane gifami. Dozwolone jest parę elementów flashowych, ale niewskazane jest wykorzystanie go do menu, a już całkowicie odradzam stworzenie całej strony we Flashu. Dlaczego? Jeśli zależy wam na pozycji w Google unikajcie Flasha ze względu na problemy Google z indeksacją takiej strony. Teraz jest już lepiej, lecz są jeszcze inne powody. Strony we Flashu próbują wymyślać od podstaw zasady obsługi stron (co nie jest najlepszym pomysłem, bo jeśli ktoś nie potrafi obsługiwać strony to znajdzie sobie inny), czas ładowania jest stosunkowo długi (zanim te pomysłowe loadery dojdą do 100% można już dawno przeczytać tekst w zwykłym serwisie), niemożliwe jest zrobienie zakładki do wybranej strony, w końcu jeśli ktoś ma wyłączoną obsługę Flash’a to nie pokazuje się nic. Ale może lepszy jest argument finansowy – strony we Flashu są droższe.
Projekt wizualny tworzy się w programie takim jak Photoshop, Illustrator albo innym. Jest to jedynie grafika, która wygląda jak strona. Dlatego nie stresuj się tym, że nie działają linki ani że treść się nie zgadza. Te elementy tworzy się w następnej kolejności tworzenia serwisu, na tym etapie istotne jest tylko o zatwierdzenie projektu graficznego. W imieniu każdego grafika (a jeszcze bardziej programisty) proszę wprowadzać jakiekolwiek zmiany i poprawki na tym etapie. Będzie to kosztowało mniej czasu niż później, kiedy zaczną pracę kolejni specjaliści.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pojęcia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *